Assistance League Of Bellingham

Welcome to our website and to our Blog.

Check back frequently to see what's new! This is where we

will post the WEEKLY SALES. Scroll down to read more!

Click HERE to get blog updates sent to your email for free!

Thrift & Gift Shop Sales: May 24-28

Posted: May 23rd, 2016

IMG_7267

IMG_7270
Storewide
Book Sale! 

We have received an incredible estate sale donation of over 900 books!

Believe it or not, we are having a huge BOOK BONANZA with all books offered at the incredible price of 10 for $1.00! This includes hardbacks, softbacks and vintage books.

Hurry in, hurry in! Come early while the selection is good. Our Thrift & Gift Shop hours are Tuesday-Saturday, 10 am-5 pm. Bring a friend!

This week’s sales…
50% off:
Women’s Knit Tops
Women’s Raincoats
Men’s Active Wear and Windbreakers
Books, CD & DVD’s with Orange Dots

75% off:
Clothing and Items with Orange Tags or Stickers

Bargain Bin: Mugs, 5 for $1.00

 

 

Enrichment Scholarship Program Awards Given

Posted: April 29th, 2016

ChloeCornish copy“Congratulations to the Whatcom County students who won Enrichment Scholarship Awards from Assistance League of Bellingham in 2016!

These students together received the benefit of nearly $47,000 in scholarship money raised through our Thrift & Gift Shop sales and other fundraising efforts”.

2016 Enrichment Scholarship Program Awards

Awardees listed by school

Blaine Middle School

Hailey Ridings, 8th grade (ID Tech computer science program)

Fairhaven Middle School

Liam Sinnett, 6th grade (Bellingham Art)

Maysen Russell, 7th grade (Alpengirl outdoor program)

Keller Morrison, 8th grade (Canoe Island French Camp)

Joyce Kim, 8th grade (Japan Seattle Suzuki Institute; music)

Adrian vant Hoog, 8th grade (WWU Summerwinds; music)

Clara Kelly, 8th grade (WWU Chamber Days; music)

Horizon Middle School

Thomas Lebitz-Braden, 8th grade (WWU Summerwinds; music)

Kulshan Middle School

Ella Franey, 7th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; engineering)

Lynden Middle School

Ben Seaholm, 8th grade (Digital Media Academy)

Jakob Thies, 8th grade (Lake Samish Music Camp)

Cade Bennett, 8th grade (Boy Scout camp)

Meridian Middle School

Andrew Burns, 8th grade (Bellingham Art)

Shuksan Middle School

Rajbir Sangha, 6th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; film/media)

Leandra Perez, 6th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; rocket science)

Angelica Perez, 7th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; rocket science)

Sophia Korsmo, 8th grade (YMCA 2016 Leaders In Training)

Madalyn Merk, 8th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; marine biology)

Avery Carlson, 7th grade (WWU Odyssey of Science and Arts; marine biology)

Vista Middle School

Malachi Dunham, 7th grade (Boy Scout camp

Jordyn Ives, 7th grade (River Ranch Girl Scout Camp Theater Program)

Taryn F Genger, 7th grade (Worldstrides; leadership program)

Lucida Olson, 8th grade (Eastern Washington University Satori Camp)

Whatcom Middle School

Solea Kunchick, 6th grade (Wild Whatcom, outdoor leadership)

Isabel Enright-Down, 6th grade (WWU Odyssey of Science and Arts, art program)

Julia Schwartz, 6th grade (NW Ballet Academy)

Chloe Ordello, 7th grade (Wild Whatcom, outdoor leadership)

Gen Sakura, 8th grade (Digital Media Academy

Anishka Duggal, 8th grade (Davidson Institute; college preview program)

Bellingham High School

Aspen Buckingham, 9th grade (Camp Fire Girls)

Azriel Kunchick, 9th grade (Wild Whatcom; outdoor program)

Chloe Graham-Hogan, 9th grade (Wild Whatcom; outdoor program)

Oliver Knickrehm, 10th grade (Grand Canyon Youth; outdoors/ecology)

Chase Travers, 11th grade (Marrowstone Music Festival)

Soren Brotherton, 11th grade (American Alpine Institute; outdoor program)

Blaine High School

Brooke Giffen, 11th grade (WCC Nursing Assistant Program)

Ferndale High School

Emma Olson, 10th grade (Eastern Washington University Satori Camp)

Laurel Brinson-Larrabee, 10th grade (Mount Baker Theater camp)

Mari Nordeen, 10th grade (Whitman College Summer Dance Lab)

Lynden Academy High School

Taylor Russell, 9th grade (Northwest Dance Intensive)

Lynden High School

Kaitlyn Vopnford, 9th grade (Joffrey Balley School)

Ben Valley, 9th grade (Lake Samish Music Camp)

Meridian High School

Megan Nelson, 10th grade (Whitman College Summer Dance Lab)

Mount Baker High School

Zoe Kuchar, 9th grade (Phillips Exeter Academy; college preview)

Sumi Suda, 9th grade (WWU Youth Theater Institute)

Wylie Suda, 11th grade (Earthways Nature Education; outdoor program)

Molly Lynch, 11th grade (Otis College of Art and Design)

Grace Naughton, 11th grade (Phillips Exeter Academy; college preview)

Kaitlyn Stapp, 11th grade (WWU College Quest; science)

Sehome High School

Violet Harris, 9th grade (Bellingham Dance Company)

Nate Southcott, 9th grade (Icicle Creek Center for the Arts; theater program)

Ari Geisler, 9th grade (Marrowstone Music Festival)

Spencer Rose, 9th grade (Pioneer Debate Institute at Lewis and Clark)

Celia McDowall, 9th grade (Wild Whatcom; outdoor program)

Markian Romanyshyn, 9th grade (WWU Chamber Days; music)

Marianna Kemp, 9th grade (WWU College Quest; communication/public speaking)

Olivia Monks, 10th grade (Marrowstone Music Festival)

Alena Russell, 10th grade (Oregon Ballet Theater)

Nina Hooper, 10th grade (WWU College Quest; science)

Emma Oppenheimer, 11th grade (Broadway Student Summit; theater)

Spencer Yaude, 11th grade (Marrowstone Music Festival)

Bryce Henshaw, 11th grade (Pioneer Debate Institute at Lewis and Clark)

Jocelyn VanWeerdhuizen, 11th grade (Thespian Festival)

Squalicum High School

Soneel Neumann, 9th grade (Digipen Institute of Technology; computer science)

Catherine Michelutti, 9th grade (Marrowstone Music Festival)

Gabriel Korsmo, 9th grade (North Cascades Institute; outdoor program)

Isabella Flynn-Mendoza, 9th grade (North Cascades Institute; outdoor program)

Lauren Holcomb, 9th grade (Whitman College Summer Dance Lab)

Thahn Phuc Qui Nguyen, 9th grade (WWU College Quest; science)

Kimberley Keay, 10th grade (Eastern Washington University Satori Camp)

Claire Enstad, 10th grade (Interlochen Center for the Arts)

Victor Morales, 10th grade (National Student Leadership Conference on Healthcare)

McKenna O’Keefe, 10th grade (North Cascades Institute; outdoor program)

Amy Khong, 10th grade (Washington Business Week; healthcare week)

Iris Silan, 10th grade (Washington Business Week; healthcare week)

Anna Rink, 10th grade (WWU College Quest)

Kira Vollans, 11th grade (National Student Leadership Conference)

Duy Nguyen, 11th grade (WWU College Quest)

 

Assistance League Receives Award

Posted: April 21st, 2016

Unknown Assistance League of Bellingham Selected as 2016 Districtwide Promise Award Community Partner of the Year for Bellingham School District

Assistance League of Bellingham (ALB) is known for many of their programs, but perhaps the most well-known is Operation School Bell. This program provides families the opportunity to shop for new clothes for their kids. Providing new clothes to students takes away barriers or distractions to education by lessening at least one stressor of attending school. Last year ALB  helped clothe more than 1,700 students county-wide.

Another valuable program supported by Assistance League of Bellingham is our Enrichment Scholarship Program. Middle and high school students can apply for scholarships to attend academic camps. Last year, ALB granted 70 scholarships to Bellingham students.

A student who benefited from an enrichment scholarship writes: “I am so grateful to the Assistance League program because I would not have been able to experience and connect with some really amazing people. I know so many people benefit from their help and get to have great learning experiences.”

Copyright 2012-2016 Assistance League of Bellingham

Donor Privacy Policy | Website Privacy Policy | Guidestar

Mission: Assistance League of Bellingham is an all-volunteer, nonprofit organization serving Whatcom County children, adults and seniors.

Caring and Commitment in Action